Fenntartható kert

Hogyan lehet egy kert fenntartható, lehetünk-e a kertben is környezettudatosabbak? - erre keresi a választ a STIHL KertÉrtők csapata legújabb podcast évadunk első epizódjában.

Egyre többet hallani a fenntartható és környezetbarát háztartásról, de a fenntartható kert fogalma talán még gyerekcipőben jár itthon. Ez a téma napjainkban pont annyira kezdi reneszánszát élni, mint a természetes gyógymódokhoz való visszatérés és a gyógynövények népi hagyományokon alapuló használata.

 

Szelektív szemétgyűjtés a háztartásban, zöldhulladék feldolgozás a kertben

 

A szelektív szemétgyűjtési ,,kedv” szerencsére évről évre növekedik, ami elsősorban annak köszönhető, hogy sok kampány, felhívás segíti a lakosságot benne. A fenntartható kert fogalmának definiálása és a megvalósításához szükséges ötletek megosztása azért rendkívül fontos a STIHL szakértői számára, mert erről kevesebb információt hallani, mindössze néhány hazai aktivistája van a témának. Fenntartható, környezetbarát kertről akkor beszélhetünk, ha megpróbáljuk egyensúlyba hozni azt, amit elveszünk a kerttől azzal, amit hozzáadunk. Az ilyen kert nem csak, hogy környezetbarát, de rengeteg pénzt is megspórolhatunk vele, gondoljunk csak arra, hogy a komposzttal, a mulcsozó fűnyírással nem lesz szükségünk plusz trágyát vásárolni.  Az új STIHL podcast évadban éppen ezért téma lesz a komposztálás, az öntözés, a vegyszermentes növényvédelem és a növénytársítások, a kertben élő hasznos állatok, valamint a veteményes betakarítása, sőt, a leszüretelt, kertben termett finomságok feldolgozásáról is szó esik majd. Az adásokat Bodor Laci, a STIHL gépszakértője fogja még izgalmasabbá tenni, aki a környezetkímélő kerti gépekről sok érdekes információt oszt majd meg.

 

A zöldhulladék megfelelő kezelése, komposztálás

 

A fenntartható kertben a komposzt kiemelkedő szerepet tölt be. A kertben keletkező és a konyhából származó növényi maradványokból fontos, a növények számára kielégítő tápanyagtartalmú nyersanyag, trágya keletkezik, nem beszélve arról, hogy a komposztálással akár 15-30%-kal kevesebb szemetet fogunk a szemétgyűjtőbe dobni. A komposzt felpezsdíti a talaj élővilágának aktivitását, fokozza a talaj minőségét, valamint magas rosttartalmának köszönhetően kitűnő a vízmegtartó képessége. A komposztálás folyamata számtalan talajlakó szervezetnek köszönhető a szemmel láthatatlan baktériumoktól és gombáktól kezdve, az állati egysejtűeken és apró állatokon át egészen a százlábúakig, az ászkarákokig vagy a gilisztákig. A gyepen 3-4 hetente érdemes mulcsozó fűnyírást végezni, mert így kiváltható a túlzott gyeptrágya használat. A mulcsozó fűnyíráskor a fűnyíró a levágott fűszálakat nagyon apróra, mindössze néhány milliméter nagyságúra vágja, melyek így nagyon könnyen lebomlanak a talajfelszínen, és hasznos tápanyagokkal látják el a talajt.

 

A vegyszermentes konyhakertben termelt, saját terménynél nincs finomabb

 

Az egybefüggő, nagy gyepfelületek helyett érdemes a legkülönbözőbb növényeket ültetni a kertbe. Még jobb, ha a dekoratív növény esetleg még ehető is! A gyümölcsfák- és bokrok, a zöldségfélék, a fűszernövények, gyógynövények és az ehető virágok is mind ilyenek. A magunk termelte gyümölcsnél és zöldségnél nincs finomabb, ráadásul abban is teljesen biztosak lehetünk, hogy a termény vegyszermentes, sőt, még a pénztárcánkat is kímélhetjük, ha magunk termesztjük az asztalra kerülő vitaminban gazdag finomságokat. A megfelelően kialakított növénytársítások előnye, hogy sok olyan zöldségféle és fűszernövény van, amelyek váladékukkal, kipárolgó illatanyagaikkal távol tartanak bizonyos kártevőket, megelőzik betegségek kialakulását.

 

A növényeknek az esővíz a legjobb

 

A fenntartható kertben azzal is spórolhatunk, ha összegyűjtjük az esővizet, amely a legideálisabb a kerti- és a szobanövények számára is. Az esővizet különböző esővízgyűjtő tartályokba, hordókba gyűjthetjük, melyeket a legtöbb kertészeti árudában, barkács- vagy gazdaboltban be tudunk szerezni. A legegyszerűbb, ha a tetőről az ereszcsatornán keresztül gyűjtjük a vízfelfogó tartályba a vizet, melyhez az ereszcsatorna utolsó elemét kivesszük, és rövidebbre vágjuk. Még jobb, ha az esővízgyűjtőt leássuk a talajba, így nem áll fent annak a veszélye, hogy a nyári kánikulában túlmelegedjen benne a víz. Ugyanilyen ideális, ha a kerti tóból öntözünk naponta, majd a kerti csapból pótoljuk a hiányzó vízmennyiséget. A kerti tóban levő magas tápanyag tartalom igazi kincs a talaj és a növényeink számára.

 

Váltsunk a kerti gépek esetében is környezetkímélőre!

 

A STIHL akkumulátoros gépei a környezetbarát technológia mellett rendkívül kényelmes használatukról és zajmentes működésükről ismertek. További előnyük, hogy az elektromos gépekkel ellentétben nem szükséges, hogy a közelben hálózati csatlakozó legyen, valamint a hosszabbító kábelével sem kell bajlódnunk, ami ráadásul sokkal biztonságosabbá teszi a munkavégzést. Ha olyan akkumulátort választanunk, amely az adott gépcsaládon belül minden géppel kompatibilis, akkor nem kell minden egyes géphez külön akkumulátort vásárolnunk. Ilyenek a STIHL Compact családba tartozó gépei, melyek megvásárlásuk után azonnal használatba vehetők. Az akkumulátoros gépek vásárlása hosszútávú befektetés, mert a fejlett technológiának köszönhetően az akkumulátorok hosszú ideig használhatók. A gépekre csak a beszerzésnél kell költenünk, utána nincs további üzemeltetési- és fenntartási költségünk, a gépeknek nincs szervizigénye. Fontos megemlítenünk, hogy az akkumulátorok a legnagyobb odafigyelés mellett is 5-7 év alatt elérik élettartamuk végét. Ilyenkor az elhasználódott akkumulátort ne a háztartási hulladékok közé dobjuk, hanem vigyük vissza egy STIHL szakkereskedésbe.

 

A podcast már elérhető a legnépszerűbb felületeken, így YouTube-on, Spotify-on és Apple Podcastok-on is.

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=...

Spotify: https://open.spotify.com/episode/75Uk...

Apple Podcastok: https://podcasts.apple.com/hu/podcast...

2021.06.25