Karácsonyi különkiadás

A STIHL podcast ünnepi hangulatú különkiadásában a szobanövények téli gondozásáról, a kertünkben élő madarak etetéséről, és karácsonyi ajándéktippekről is szó esik.

A szobanövények téli ápolása

 

A legtöbb szobanövénynek a szűrt fény és a magas páratartalom kedvez, de vannak olyan kifejezetten szárazságtűrő, meleg- és közvetlen napfénykedvelő fajok, amelyeket télen akár fűtőtest közelében is hagyhatunk. A déli fekvésű, meleg ablakpárkányokat kedvelik a kaktuszok és a pozsgás növények. Télen helyezzük a legtöbb fényt kapó ablakpárkányba az ilyen növényeket és a cserepüket néhány naponta forgassuk meg, hogy minden oldalukat megfelelő mennyiségű fény érje. Ide tartozik az aloé vera, a fáskövirózsa, a pozsgafa, a kavicskaktusz, az óriás sünkaktusz, de meleg- és fénykedvelő az elefántláb és a yucca is.

 

A magasabb páratartalmú helyiségekben, mint a fürdőszobában vagy a konyhában az olyan növényeket tartsuk, melyek a trópusokról származnak. Ügyeljünk rá, hogy ne tegyük a cserepüket a fűtőtest közelébe. Ha olyan szobába tesszük őket, ahol a páratartalom nem magas, kézi permetezővel spricceljük szobahőmérsékletű vízzel a leveleiket. Ezek a növények eredeti élőhelyükön a legtöbb esetben a fák árnyékában élnek, ahol közvetlen napfény nem éri őket, csak szűrt fényt kapnak. Az ilyen növényeket tehetjük a keleti, a nyugati vagy a déli fekvésű szobákba is, ahol közvetlen napfény nem éri leveleiket. A legtöbb szobanövény ebbe a csoportba tartozik, ilyen növények például a begónia, a dieffenbachia, a flamingóvirág, a karácsonyi kaktusz, a sugárarália vagy a lepkeorchidea.

 

A szobanövények télen nyugalmi állapotba kerülnek, ilyenkor ritkábban kell őket öntözni, mint tavasztól őszig, és tápoldatozni is elegendő havonta maximum 1-2 alkalommal őket. A fűtési szezonban a szobanövények levelein több szennyeződés, por gyűlhet össze, amit havonta két-három alkalommal el kell távolítani.  A kisebb növényeket cserepestül állítsuk a kádba vagy a zuhanytálcába és szobahőmérsékletű vízzel zuhanyoztassuk le a levelek mindkét oldalát. A nagyobb növények leveleiről nedves ruhával tudjuk hatékonyan letörölgetni a port. Érdemes a hálószobába és a nappaliba olyan levegőtisztító szobanövényeket tennünk, amelyek javítják a levegő minőségét és növelik a lakás levegőjének oxigéntartalmát. Ilyen remek légtisztító növény például a szobai futóka, az anyósnyelv vagy a szobafikusz. A tél folyamán a szellőztetéskor tegyük a szobanövényeket másik szobába, mert a hidegtől könnyen megfázhatnak.

 

A madarak téli etetése

 

A kert biztonságos részein elhelyezett, és folyamatosan feltöltött madáretetők és –itatók sok madarat a kertbe vonzanak. A megfelelő madáretető védett helyen van, stabilan rögzített, a csapadék ki tud belőle folyni. A madáretetőt hetente takarítsuk ki, és fontos, hogy folyamatosan és rendszeresen, egészen tavaszig folytassuk. A madáretetőbe kerülhet többek között natúr mogyoró, natúr földimogyoró, apró szemű napraforgómag, tört dió, köles, muhar, főtt rizs. Emellett gondoskodjunk az olyan állati zsiradék kihelyezéséről is, mint a sótlan sertésszalonna, zsírszalonna vagy a kacsa- és libaháj. A madáretetők mellett madáritatókat is helyezzünk ki. A madáritató lehet egy virágalátét vagy egy kis tál, amiből fagyok idején mindig távolítsuk el a jégtömböt és töltsük fel friss vízzel.

 

Karácsonyi ajándék tippek

 

Az akkumulátoros gépek praktikus és korszerű ajándékok kertbarát szeretteink számára. A kivehető akkumulátoros gépek esetében az akkumulátorokat cserélgethetjük az egyes kerti gépeink között. Előnyük, hogy az elektromos gépekkel ellentétben nem kell, hogy a munkavégzés közelében hálózati csatlakozó legyen, sőt, a hosszabbító kábelére sem kell folyamatosan odafigyelnünk. Az akkumulátoros gépek további előnye, hogy nincs további üzemeltetési- és fenntartási költségük, nincs szervizigényük. Remek ajándék karácsonyra a minőségi védőfelszerelés is, például egy erős védőkesztyű vagy egy kényelmes, profi nadrág. A védőkesztyűk mellett a védőszemüvegek szintén rendkívül hasznosak a kertben az olyan munkás során, mint az aprítás, a szegélynyírás vagy a fűrészelés. A STIHL védőnadrágok tüske és nedvesség elleni védelemmel ellátottak a lábszár alsó részén, további előnyük, hogy jól szellőző anyagból készülnek, térdrészükön vízállók.

 

"KertÉRTŐK - Az otthon kertészkedők műsora" podcast már a legnépszerűbb felületeken a Spotify-on és az iTunes-ban is elérhető.

 

2020.12.14