A gyógynövényspirál és a mandalaágyás

A különleges geometriai alakzatok a kertben is megjelenhetnek, a kerti utak, ágyások, szigetek, sőt a növények formájában is. A gyógynövényspirál vagy másik nevén fűszerspirál, valamint a mandalágyás minden szemet magára vonz a kertben.

Kiskertek kedvencei

A gyógynövényspirál és a mandalaágyás nagyon mutatósak, kisméretű kertekben is elférnek, így az ilyen kisebb helyeken is lehetővé teszik egyszerre több növény termesztését. Mindkettőre jellemző a bőséges termés és az egyszerű gondozás. A gyógynövényspirál vagy a mandalaágyás összeállítására a tavasz tökéletes időpont, így őszre meg tudnak erősödni az elültetett növények. Mindkét különlegességnek válasszunk a kertben napsütésben gazdag, széltől védett területet. A tervezés itt is fontos, ezért készítsünk alaprajzot, és tervezzük meg azt is, hogy mit, hova fogunk ültetni.

 

Így készítsünk gyógynövényspirált

A csigavonalban, spirálisan emelkedő, dekoratív megjelenésű gyógynövényspirálban egy helyen és egy időben különböző klímaigényű gyógynövényeket termeszthetünk. Alapelve a permakultúra iránymutatásait követi, amelynek egyik célja a természet folyamatainak másolása, beillesztése a kertbe. A gyógynövényspirál középpontjában egy vizes edény áll, mely a gyógy- és fűszernövények igényeinek megfelelően magas páratartalmú mikroklímát biztosít. A legideálisabb, ha erre egy kerámiaedényt használunk, amit mindig megtöltünk vízzel. A vizes tálka a fűszerspirál déli fekvésű részén legyen, innen kezdjük el kialakítani a csigaformát.

A spirálhoz érett, átrostált komposzttal dúsított általános virágföldre lesz szükségünk, melyhez szerves baromfitrágya granulátumot is érdemes hozzákeverni. A spirál alakot dekoratív kövekből, téglákból rakjuk ki, melyek begyűjtik a nap melegét és így éjszaka megfelelő hőt biztosítanak a melegigényes gyógynövényeknek, fűszernövényeknek.

A fűszerspirál beültetésekor vegyük figyelembe az ültetési rendet, így a vizes edény közelébe a magasabb páratartalmat igénylő fajok kerüljenek, a vizes edénytől legtávolabb a szárazságtűrő fajokat tegyük. A vizes edény mellé ültessük a zamatos turbolyát, a petrezselymet, a zellert, a bazsalikomot, a mentát és a citromfüvet. A spirál közepébe ültessük a közepes vízigényű növényeket, mint például a metélőhagymát, a kaprot, a lestyánt, a kakukkfüvet, a zsályát. A spirál végébe kerülhet a levendula, a rozmaring, a majoránna, az oregánó és a tárkony.

 

Komposztáló és konyhakert egyben: ez a mandalaágyás

A kör alakú, felülről mandalára emlékeztető mandalaágyás vagy másik nevén kulcslyukágyás szintén a permakultúra híveitől származik. Középpontjában egy komposztáló található, amely hasznos tápanyagokkal látja el a termesztett növények ágyását. A 1,5-2 m átmérőjű kör formájú ágyásból hiányzik egy szelet, innen férhetünk hozzá a 30-40 cm átmérőjű, szintén kör alakú komposztálóhoz. A komposztálót egy csirkehálóval tudjuk legegyszerűbben elválasztani az ágyástól. A mandalaágyás keretét fából, kövekből, téglából célszerű elkészíteni. Öntözéskor elegendő a komposztálóra vizet önteni, mert így a komposztálóból a tápanyagokban, humuszban gazdag víz folyik majd a növényekhez.

A mandalaágyás gyakorlatilag egy magaságyás a közepén egy komposztálóval, ezért ugyanazt a rétegrendet alkalmazzuk itt is, mint a hagyományos magaságyás esetében. A magaságyásban termesztett zöldségek intenzívebb fejlődésének egyik oka, hogy magasabb hő keletkezik benne, mint a szabadföldi termesztés során. Ennek oka, hogy a magaságyás első két rétegében beindul a komposztálás folyamata, ami hőtermeléssel jár. A magaságyás aljába gallyak, faágak kerüljenek 15-20 cm magas rétegben, erre 10-20 cm magasan halmozzunk fűnyesedéket, lehullott lombot, egyéb növényi hulladékot. Erre tegyünk 15-25 cm vastagon földet, majd a termőréteg (érett komposzt, szerves trágya, föld keveréke) nagyjából 30 cm magas legyen.

2022.03.28