Így gondozzuk a legénypálmát

A legénypálma vagy zámia nem igényel sok gondozást, de néhány szabályt jó, ha betartunk, hogy folyamatosan hozza látványos, fényes levelekkel teli hajtásait.

A legénypálma megjelenése

A legénypálma vagy másik nevein zámia, zamiopálma legényvirág (Zamioculcas zamiifolia) az Araceae családba tartozik, mutatós szobanövény. Általában 60-80 cm magasra, 50-60 cm szélesre nő, de kedvező körülmények között akár az 1 m magasságot is elérheti. Vaskos, vízraktározó szárain sötétzöld színű, fényes, kemény levelei párosával állnak. Növekedése lassú, gondozása egyszerű. A vizet nem csak száraiban, de rizómáiban is raktározza.

A lakás mely részében tartsuk a legénypálmát?

A legénypálmát a lakás olyan részébe tegyük, ahol közvetlen napfény nem éri, fontos, hogy csak szórt fényt kapjon. Világos és félárnyékos helyen is tarthatjuk, akár sötétebb helyiségekbe is tehetjük. Az egyik legjobb légtisztító szobanövény, ezért érdemes a hálószobában, gyerekszobában tartani.

A legénypálma vízigénye

Bár a zámia jól tűri a szárazságot és a rendszertelen öntözést, ha nem kap megfelelő mennyiségű vizet, nyugalmi állapotba kerül, növekedése lelassul vagy leáll, levelei hullani kezdenek. Tavasztól őszig öntözzük rendszeresen akkor, amikor a föld teteje szárazzá nem válik. Havonta egyszer tápoldatozzuk. Télen havonta 1-2 alkalommal elegendő megöntözni. A levelek kivilágosodása, sárgulása túlöntözésre utalhat.

A legénypálma átültetése

Hogy a legénypálma megfelelően fejlődjön, 2-3 évente ültessük át. Az átültetéskor használjunk tápanyagokban gazdag, semleges pH-jú virágföldet. Mivel a legénypálma nem tűri a cserepében a pangó vizet, csak olyan edénybe ültessük, aminek az alja lyukas, így ki tud folyni rajta a felesleges víz.

 

További kertápolási tippekért látogasson el weboldalunkra: https://stihlnemzedekek.hu/kertapolasitippek

Írta: Beh Mariann

A STIHL kertápolási szakértője

2020.09.20